MUTLULUK....?

  MUTLULUK ……?

        Mutluluk; hayatımızı başkalarının hayatına göre yaşamamak elimizde olanlarla yetinerek yaşamaktır. Başkalarının maddi yaşantılarını kendi hayatımızda uygulamaya kalktığımızda kendimizi ve çevremizdekileri mutsuz ederiz.  

        Yaşadığımız her yaşa göre mutlu olduğumuz şeyler farklıdır hayatımızı çekilmez hale getirmemek için özenti, gösteriş ve olduğumuzdan farklı görünme gibi davranışlardan uzak durduğumuz takdirde mutlu oluruz biz mutlu olursak çevremiz mutlu olacaktır. Bir devletin mutlu ve huzurlu idare edilmesi de ailenin mutlu ve huzurlu olmasıyla sağlanır. Yaşadığımız bu zamanda mutluluk dendiğinde akla ilk önce maddiyat ve teknoloji gelmektedir; ne acıdır ki insanoğlu artık doyumsuz hale geldiğinden elinde ne kadar fazla maddi imkân olursa olsun daha fazlasını talep etmekte ve elde etmek için de bırakın mutlu olmayı sağlığını dahi hiçe saymaktadır. Bu şekilde hırsla hayat süren insanlar kendilerinden sonra gelecek evlatlarının ruh âlemlerinde neler olduğunu içindeki manevi boşluğu nelerle doldurduğunun farkındalar mı?  Evlatlarımızın içindeki boşluğu anne baba olarak kendimizi yetiştirmiş isek azda olsa dini bilgilerle eğiterek doldurma şansımız olabilir ama mum ne kadar ışık verirse versin yakın çevresine fazla ışık veremediği gibi anne baba da yeterli eğitimi veremez. Bu güzel vatanımızın geleceğini inşasını Allah rızası için gerçekten vatanının geleceğini düşünen eğitimcilere emanet etmemiz gerekmektedir. Geleceğimizi teknolojinin esiri, robotlaşmış görünüşte insan ama duygusuz nesillere bırakmayalım.

        Teknoloji hayatımıza girdiğinden bu güne birçok işlerimizi bir tuşla halleder duruma geldik ve insanlarla iletişimimiz kesildi ve evlatlarımız ne kadar manevi boşlukta ise anne babalarda farklı bir durumda değiller, şu anki anne baba rolündekilerde azda olsa dini ve milli duygular mevcut ise evlatlarını bulundukları boşlukta yalnız kalmasına izin vermemek için eğitimlerine dikkat edeceklerdir. Eğitime ne kadar dikkat edersek edelim eğitim kurumlarımızda ilmi yönde eğitimler çok güzel ama ne acıdır ki dini eğitime yeteri kadar önem verilmemektedir. Anne baba olarak evlatlarımızın dini eğitim almaları konusunda çareler bulmak zorundayız. Milli ve dini duygulardan yoksun yetişen bir nesil vatan, bayrak, hürriyet konularından bi haber olacaktır. Hayat şartlarından dolayı bazı konulara dikkat etmediğimizde fatura bizden sonra gelecek nesile kesilecektir.

        İçinde bulunduğumuz manevi boşluk nedeniyle devamlı arayış içindeyiz bu boşluğu maalesef teknolojik aletler ve zararlı faydasız bilgilerle doldurarak mutlu olduğumuzu sanıyoruz. Mutluluk hissi yaşarken kendimizi kaybedip sosyal medyaya veya online her hangi bi yere kişisel bilgi, belge ve fotoğraflarımızı hiç düşünmeden paylaşıyoruz. Bu paylaşımları yaparken ne kadar güvende olduğumuzu düşünüyor muyuz? Kolay bir şekilde istediğimiz doğru veya yanlış her türlü bilgiye ulaşırken elde ettiğimiz bilgilerin doğruluğunu güvenirliliğini ve ne kadar güvende olduğumuzu sorguluyor muyuz? Bu kadar kolay bilgi ulaşımı imkânı sunulurken birde madalyonun diğer yüzünden baksak nasıl olur.

        İkinci dünya savaşı sırasında Hollanda’da Amsterdam yönetimi halkına daha iyi hizmet verebilmek için vatandaşlarına dair bütün bilgileri topladı ama savaş çıkması ve Almanya’nın Amsterdam’ı işgal etmesi hizmet planlarını alt üst etti. Almanya öldürmek istediği kişilerin bilgilerini toplanan bilgi ve belgelerden kolayca buldu. İyi niyetle toplanan bilgilerin güvenliği sağlanmadığı takdirde telafisi mümkün olmayan olaylara sebep olabiliyor. Günümüzde de o zamanki savaşlar artık dijital ortamda devem etmektedir. Güvenilir diye bildiğimiz herhangi bir banka veya alışveriş sitesini ele aldığımızda; bütün kişisel bilgilerimizi güvendiğimiz için veriyoruz ve işlemlerimizi sorunsuz hallediyoruz ama zaman ne gösterir bilmiyoruz. Güvendiğimiz şirkete yapılan siber saldırı sonucu bizim kişisel bilgilerimiz dijital ortamda herkesin ulaşabileceği bir şekilde servis edilebilir. Şirketler bizim bilgilerimizi ulaşılamaz halde olduğunu belirtseler bile bu durum bir sigorta mesabesindedir. Olumsuz bir durum olduğunda sigortanın hiçbir değeri kalmayacaktır. Dijital ortamda kendimiz güvende hissetmediğimiz anda yaşadığımız kaygı sahip olduğumuz mutluluk duygusunu da almaktadır.

        Türk devletinin tarihinde yaşanmış birçok olumsuz olaylarda da görüldüğü gibi içimizdeki hainler devletin ve vatandaşın özel bilgilerini şahsi menfaatleri için düşmana vermiştir. Türk devletinin devamı ve dünya üzerinde sözü geçen bir devlet olması için bahsedilen olumsuz durumlar halinde birbine kenetlenecek ve asla vatanına, bayrağına ihanet etmeyecek nesil için evlatlarımızın milli ve dini eğitimlerine gereken hassasiyeti gösterirsek mutluluk için arayış içinde olmamıza hiç gerek kalmayacaktır.

        Gelecek nesillerin mutlu ve huzurlu olmasını istiyorsak evlatlarımızı Allah rızası için kendini bu vatanın geleceğine adamış eğitimcilere teslim edelim. Allah bu milletin yar ve yardımcısı olsun.

  23.02.2019

  afsar391@hotmail.com 


  Yorumlar - Yorum Yaz
  Hava Durumu
  GÜLBAHÇE ANAOKULU

  GELECEĞİMİZİ BİRLİKTE SAĞLAM 

  TEMELLER ÜZERİNDE İNŞAA EDELİM