SOSYAL MEDYA BİZİ NASIL BAĞIMLI HALE GETİRDİ

  SOSYAL MEDYA BİZİ NASIL BAĞIMLI 
  HALE GETİRDİ….

     Sosyal medyanın tek bir hedefi var oda siteye girdiğimizde orada daha çok vakit harcamamızı sağlamak. Bu siteleri kuranların bütün çalışmaları kullanıcıları sistem üzerindeki hareketlerini takip ederek hangi fotoğrafları, videoları beğendiğimizi tespit edip siteyi açtığımızda karşımıza dikkatimizi çekecek objeler sunuluyor. Biz sadece bir şeye bakıp çıkacağımızı düşünerek girdiğimiz sitede ne kadar zaman geçirdiğimizin farkında olamıyoruz ve site kurucuları hedefine ulaşmış oluyor.

     Akıllı telefonlar sayesinde internet her an elimizin altında olduğu için aklımıza takılan en basit her hangi bir konu hakkında Google’a girip araştırma yapıp hiçbir emek sarf etmeden hızlı bir şekilde bilgiyi elde diyoruz bu da bizde farkında olmadan alışkanlık haline geliyor. Diğer yönden ele alırsak milyonlarca verinin içinde elde edilen bilgilerin doğruluğu da tartışma konusu olabilir.

     Alışkanlık; ‘hiç düşünmeden yaptığımız ve ilerleyen zamanlarda farkında olmadan tatbik ettiğimiz davranışlar’ olarak tanımlayabiliriz. Hayatımıza yerleşen alışkanlıklarımız bir çeşit bağımlılığa dönüşüyor ve sosyal medya ortamında fotoğraf, video paylaşmamanın çok büyük bir eksiklik olduğunu hisseder hale geliyoruz.

     Bizi bu kadar bağımlı hale getiren alışkanlıklarımızdan kurtulmak için evvela kendimizin bağımlı olduğumuzu kabullenip bir değişim içine girmemiz gerektiğini düşünmeliyiz.

     İlk olarak sosyal medya platformlarında zaman geçirdiğimiz sürece şahsımıza veya topluma faydalı neler yaptığımızı kendimize bir soralım;

     Sosyal medya hesaplarında eklediğimiz herkes bizim arkadaşımız değildir, belki de hiç tanımayız, tanımadığımız kişiler arasında sahte hesap açan kötü niyetli insanlar olabilir. Bu sebeple yavaş yavaş sitelerden uzaklaşmamız gerekir. Uzak kalmak arkadaşlarınızı terk ettiğiniz anlamına gelmez.

     Arkadaşlarımızla bu siteler üzerinden iletişim sağlamak yerine yakında ise yanına giderek veya telefonla arayarak ulaşsak daha güvenli ve insancıl olabilir.

     Dolandırıcılıkta bilgilerimizin kolayca kullanılabileceğini düşünerek şahsi bilgi ve özel hayatımıza dair fotoğraf, video paylaşımını bırakmak daha iyi olacaktır.

     Kısaca sosyal medyada kim ne yaptığını nereye gittiğini araştırmanın yerine ailemize, çevremize ve vatanımıza yaralı bir birey olmak için kendimizi nasıl geliştirebileceğimizi düşünürsek içinde bulunduğumuz şu zamanda Türk ailesinin yaşam tarzı olan saygı, sevgi, helal, haram gibi kavramları yok etmek isteyenlere karşı direnmemiz daha iyi olacaktır. Harama helale dikkat etmediğimiz için yaşadığımız sosyal sorunlar ve olaylar günden güne çoğalmaktadır.

     Birey olarak yukarıda bahsettiğim kavramları benimser ve hayatımızda tatbik edersek düşmanlar ne yaparsa yapsın Allah’ın izniyle yaptıkları oyunlar kendi başlarına dönecektir. Allah Türk Milletinin yar ve yardımcısı olsun. 


       20/07/2018
     afsar391@hotmail.com 

      
   

  Yorumlar - Yorum Yaz
  Hava Durumu
  GÜLBAHÇE ANAOKULU

  GELECEĞİMİZİ BİRLİKTE SAĞLAM 

  TEMELLER ÜZERİNDE İNŞAA EDELİM